poniedziałek, 9 września 2013

W podróży po azjatyckiej modzie - Kawaii

33.
Na moim blogu nie ma szczególnie wielu postów dotyczących Azji. A Azję uwielbiam w szczególności ichniejszą modę, urodę i sposoby na wieczną młodość.
Sama się dziwię, gdyż codziennie robię coś w azjatyckim stylu i co dzień myślę "ooo jakie to ładne" lub " wow co ona robi, że tak młodo wygląda?". Dlatego postanowiłam napisać dla Was trochę więcej o tym co ? jak ? i gdzie ?

Choć na serio mam posty rozplanowane na cały wrzesień, zrobię  najpierw miejsce w kolejce dla azjatyckiej mody.

Dzisiaj  japońskie Kawaii. 

tumblr.com
Kawaii to podobno najczęściej słyszane słowo na ulicach w Japonii. Oznacza ono miłe, słodkie, urocze. Kawaii mogą być lody, lizaki, babeczki, a nawet garnki i doniczki.
Takie są także dziewczyny Kawaii, nie są to dzieci ani dojrzałe kobiety są pomiędzy. 
Kokardy, falbanki, dodatki w masowej ilości, to najczęściej ale nie zawsze podstawa ich stylu.

 Nie musi oznaczać od razu kiczu, tandety i głupich nastolatek. 
Ponieważ kawaii w Japonii jest wszędzie, (to w sumie rodzaj kultury, nie tylko mody) ; w sklepach z dodatkami jak spinki, opaski czy etui na telefon i okulary. A także mundurki szkolne dla dziewczyn. 
Krótkie plisowane spódniczki, długie skarpetki/podkolanówki, dziewczęca krata.

asianbeat.com


Styl kawaii można podzielić na dwie kategorie :
kawaii classic i gothic. 

Więc jak być kawaii classic ?
Kawaii classic:
 przypomina małe dziewczynki, słodkie dzieciństwo, mi kojarzy się ze starymi filmami lub filmami, które mają przedstawiać dawne czasy. Nie muszą to być romantyczne i miłe filmy.
Na przykład horror "kobieta w czerni'. 


Motywem przewodnim są sukienki, wcześniej wspomniane koronki, białe rajstopy lub koronkowe, długie skarpety. Kolory są  zazwyczaj subtelne, delikatne i pastelowe.
speedkar.com
tokyofashion.com

Gothic Lolita Style :
Ten styl początki ma jeszcze w epoce (o ile się nie mylę) wiktoriańskiej, kiedy na salony weszło rokoko.

stylio.pl

Czyli bufiaste rękawy, falbany, koronki, suknie i bluzki zapisane pod szyją bądź gorsety + stylowe torebki i parasolki. I jest to najbardziej znany "lolitowy" styl.

Ta moda ma jednak wiele podkategorii są to m.in.:

clasic lolita : dojrzałość i przejaw kobiecości

www.enjoy-your-style.com

sweet lolita : cukierki, dodatki (w masowej skali), dziecinność, zabawa, róż...
www.flickr.com

Okej ale wróćmy jeszcze do gotyckich lolit.
Nam gotyk kojarzy się zapewne z XIX wiecznymi budowlami, szpiczastymi wieżami, rockowym stylem, czarownicami czy czarnymi sukienkami, krzyżami i kolcami na szyi.
Jednak nie ma to nic wspólnego z gothic lolitami, w Azji kojarzą się ze zmysłowością, klasą czy elegancją ale motywy trumien i nietoperzy też są często widziane.


 

g.lolita.pinger.pl

fashion.3yen.com
www.mrooook.cba.pl

Kolorami jakimi cechuje się ten styl to czarny i biały.
Moda XIX wieczna czyli jak wyżej wymienione (gorsety...) a także krynoliny, kapelusze, rękawiczki szerokie sukienki i spódnice. Nie brakuje tu kokardek, koronek i wstążek.

Choć styl kawaii może budzić zdziwienie, rozbawienie lub uczucie strachu (ghotic lolita) na polskich ulicach, ja myślę, że warto popatrzyć na to z przymrużeniem oka, docenić pewność siebie tych dziewczyn ( i w mniejszości chłopców) i brać z nich przykład. Pokazując własny styl, nie oceniać innych po wyglądzie i nie przejmować się krytyką. Warto być sobą, bo udawanie kogoś innego lub brak odwagi by pokazać siebie ... nie przejdzie i nie pozwoli nam być tym kim chcemy.

 


Jeeej 2 dni pisania ale post gotowy ! Mam nadzieję, że dowiedzieliście się  czegoś ciekawego i nowego.

Alice ;** 

Prześlij komentarz